Ką būtina žinoti renkantis dulkių siurblį

electrolux_ultrasilencer_zusgreenEuropoje kasmet parduodama apie 45 milijonų vienetų dulkių siurblių ir jų metinis sunaudojimas elektros energijos kiekis yra apie 120 TWh. Dulkių siurblių galingumas per pastaruosius penkiolika metų išaugo dvigubai. Daugelio jų galingumas svyruoja tarp 1500 ir 2700 W.

Renkantis dulkių siurblį derėtų atsižvelgti į šiuos kriterijus. Yra laikoma, jog gero dulkių siurblio variklio galia siekia 2000-2200 W, o mažesnį skleidžiamą garsą nulemia montuojami keičiamieji dulkių surinkimo maišeliai. Dėl to svarbus yra ir maišelių talpumas. Perkant visuomet teiraukitės, kaip dažnai juos keisti reikės.

Vienas iš variantų yra keičiami dulkių surinkimo maišeliai, kurie yra vertinami dėl didžiulės traukos. Jie ne tik dirba tyliau, bet ir praleidžia orą. Tiesa, reikia nepamiršti ir filtro tipo. Tai ypač svarbu, jei esate alergiškas. Tokiu atveju rinkitės anglies tipo filtrus. Taip pat atkreipkite dėmesį į antgalių ir ratukų tipus. Jei norite, kad jūsų grindys būtų nesubraižytos – rinkitės guminius ratukus. Be to, jie rieda tyliai.

Siurblių tipai

Dulkiu siurbliai gali būti skirtomi į šiuos tipus: sauso valymo; plaunantys su vandens filtru; cikloniniai; garais valantys ir šiuo metu populiarėjantys robotai, kurie namus valo patys. Populiariausi yra sauso valymo dulkių siurbliai, kurie naudojami su vienkartiniais dulkių maišeliais, juose yra įrengti ir filtrai. Dėl to, tokio tipo prietaisai yra tinkami alergiškiems žmonėms. Plaunantys siurbliai su vandens filtru dažniausiai naudojami namuose, kuriuose yra kiliminės dangos, daug baldų, tačiau medinėms grindims nerekomenduojami. Tiesa, tokius siurblius galima naudoti ir kaip sauso valymo prietaisus. Cikloniniuose siurbliuose dulkės yra renkamos į maišelį, o ne konteinerį. Šio tipo siurbliai yra vis labiau pamėgiami, nes jiems reikia mažai priežiūros. Šiuo atveju dulkės surenkamos į konteinerį, tad nereikia pirkti maišelių, jų plauti, džiovinti ir mokėti pinigus. Visgi naudojant šį prietaisą, į aplinką jau patenka daugiau dulkių, tad lyginant su aukščiau išvardintais siurbliais, jie nėra tokie tinkami alergiškiems žmonėms. O garais valantys siurbliai pasitelkia garus – vanduo siurblio talpykloje įkaitinamas iki apytiksliai 90 °C, ir siurbiant jie purškiami ant paviršiaus iš antgalio angos. Toks būdas mažina paviršiaus ir dėmės sukibimą, tad valymas vyksta lengviau ir efektyviau. Tačiau būkite atsargūs – jais negalima valyti medinių grindų. Norint gero dulkių surinkimo didelę siurbimo galią reikia derinti su efektyviu antgaliu. Siurbiant grindis kietu paviršiumi, pvz., plyteles ar medines grindis, geriausia naudoti specializuotą antgalį kietoms grindims, užtikrinantį geriausią dulkių surinkimą. Turbininiai antgaliai geriausiai tinka norint išvalyti giliai kilime esantį purvą. Antgaliai su varikliu, kaip sako pavadinimas, yra variklio varomi antgaliai, taip pat puikiai tinkantys kilimų valymui. Universalūs antgaliai leidžia valyti tiek grindis kietu paviršiumi, tiek kilimus.

Pats geriausias pasirinkimas tiems, kurie itin taupo savo laiką ir nemėgsta namų ruošos darbų būtų savaeigis robotas. Jis automatiškai prisitaiko prie bet kokio tipo grindų, tiksliai atranda šiukšles ir dulkes, o Jūs tuo tarpu galite užsiimti savo mėgstama veikla, skirti laiką šeimai.

Kitas ne mažiau svarbus kriterijus, renkantis prietaisą yra efektyvumo klasės. Jos yra keturios – energijos suvartojimo efektyvumo, dulkių pralaidumo, kilimų valymo efektyvumo, kietų grindų išvalymo efektyvumo klasės. Pirmoji – energijos suvartojimo efektyvumo klasė – tai energijos sąnaudų, susietų su kietų grindų ir kilimų valymo veiksmingumu, rezultatas. Efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. Raidė A rodo geriausią rezultatą. Dulkių pralaidumo klasės žymimos raidėmis nuo A iki F ir parodo išpučiamo oro filtravimo kokybę. A yra geriausio veiksmingumo klasė. Kilimų valymo veiksmingumo klasė žymima raidėmis nuo A iki E ir parodo kiek procentų dulkių susiurbiama iš kilimo, atliekant standartinį bandomąjį valymą. Skalė prasideda nuo A – geriausios veiksmingumo klasės. Kietų grindų valymo veiksmingumo klasė rodo, kiek procentų dulkių susiurbiama nuo medinių grindų, turinčių standartizuotus plyšius.

Kaip dažnai valyti ar keisti filtrus? Išmetimo filtrus reikia keisti (arba plauti, atsižvelgiant į filtro tipą) kiekvienais metais. Yra trijų tipų išmetimo filtrai: mikrofiltrai, neplaunami HEPA filtrai ir plaunami HEPA filtrai. Mikrofiltrų ir neplaunamų HEPA filtrų plauti negalima, juos reikia keisti naujais. Plaunamus HEPA filtrus reikia plauti pagal instrukcijas, kurios pateikiamos prietaiso naudotojo vadove. Variklio filtrą dulkių siurbliuose be maišelio reikia pakeisti kai matosi, kad jis purvinas, o dulkių siurbliuose su maišeliu – kas 5-tą maišelio keitimą. Variklio filtras nėra plaunamas, todėl jį visada reikia pakeisti nauju. Jei naudosite dulkių siurblį be maišelio, dulkių talpos filtrą reikia valyti kas 5-tą dulkių talpos ištuštinimą arba kai matosi, kad filtras purvinas.

Renkantis dulkių siurblį specialistai pataria atkreipti dėmesį į šiuos pagrindinius kriterijus:

• Galingumą: gero dulkių siurblio variklio galia siekia 2000-2200 W;

• Laido ilgį: laidas turi būti pakankamai ilgas, kad užtikrintų patogų tvarkymąsi ir nereikėtų dažnai ieškoti artimiausio elektros lizdo;

• Filtrų tipą: specialistai rekomenduoja naudoti specialųjį hepa filtrą arba anglies filtrus, kurie sulaiko net pačias smulkiausias daleles ir švariai išvalo orą, todėl yra būtini jautresnius plaučius turintiems ar alergijos kankinamiems žmonėms;

• Veikimo garsą: garsiai veikiantys dulkių siurbliai nemaloniai nuteikia besitvarkantįjį. Tyliau veikia tie dulkių siurbliai, kuriuose įmontuoti keičiamieji dulkių surinkimo maišeliai;

• Mobilumą: nesunkiai tarp baldų laviruojantis ir ant šono nevirstantis dulkių siurblys yra patogesnis ir negadina grindų paviršiaus. Patogumą užtikrina ir tam tikri prietaiso patobulinimai, pavyzdžiui, siurblio žarna, kuri gali apsisukti 360 laipsnių kampu, kai pats prietaisas išlieka stabilus;

• Dulkių kaupimo vietą: geriausias sprendimas – keičiami dulkių surinkimo maišeliai, kurie praleidžia orą, todėl siurblys pasižymi didele trauka. Siurbliai, kuriuose yra tokie maišeliai, veikia tyliau ir yra galingesni nei tie, kuriuose yra dulkių surinkimo konteineriai;

• Maišelio talpumą: didžiausią privalumą turi tie dulkių maišeliai, kurių nereikia keisti dažnai. Paprastai maišelio, kurio pakanka metams valyti vieno žmogaus gyvenamą patalpą, tūris yra 4-5 litrai;

• Antgalių tipą: skirtingiems paviršiams siurbti yra pritaikyti skirtingi antgaliai, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad jie būtų su guminėmis apsaugomis, nebraižančiomis kieto paviršiaus, taip pat būtų minkštiems baldams ir parketui skirti antgaliai;

• Oro judėjimo kryptį: naujausių modelių dulkių siurbliai orą pučia į viršų, kas apsaugo nuo įprastinių dulkių siurblių sukeliamo šalutinio efekto. Įprastam siurbliui pučiant orą pro šone įmontuotas angas, visos dulkės yra sukeliamos į orą, o pasibaigus tvarkymuisi, vėl nusėda ant žemės;

• Ratukų tipą: rekomenduojama įsigyti siurblį, kurio ratukai guminiai – jie nebraižo grindų paviršiaus.

Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija,  siekdama padėti vartotojams išsirinkti efektyviausius gaminius, atsižvelgdama į naujausius energetinio ženklinimo kriterijus bei skatindama energiją taupančių produktų naudojimą, atrenka ir viešina energetiškai produktyviausių gaminių sąrašus.

Ši internetinė svetainė suteikia naudingos informacijos apie energijos suvartojimą, taip pat kitos naudingos informacijos apie produktų gamintoją, modelį, matmenys, išvaizdą ir t.t. Atrankos vykdomos remiantis standartiniais, oficialiais bei pripažintų ženklų duomenimis. Kiekvienos kategorijos produktų atranka vykdoma kas puse metų.

Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija, būdama nepriklausoma nuo verslo vartotojų organizacija garantuoja nešališkos informacijos pateikimą.

Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija dalyvauja Europos Komisijos finansuojamame projekte ToptenAct kartu su kitomis 15 Europos ir 3 Pietų Amerikos šalimis. Projektą remia Europos Komisijos mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020”.

Šiuo metu svetainėje www.ecotopten.lt yra šių produktų kategorijos:

Dulkių siurbliai, krosnelės, automobiliai, lazeriniai daugiafunkciniai įrenginiai, šaldytuvai – šaldikliai, šaldikliai, televizoriai, energiją taupančios lemputės, rašaliniai spausdintuvai, lazeriniai spausdintuvai, rašaliniai daugiafunkciniai įrenginiai, kompiuterių monitoriai.

Ši internetinė svetainė suteikia naudingos informacijos apie energijos suvartojimą, taip pat kitos naudingos informacijos apie produktų gamintoją, modelį, matmenys, išvaizdą ir t.t. Atrankos vykdomos remiantis standartiniais, oficialiais bei pripažintų ženklų duomenimis. Kiekvienos kategorijos produktų atranka vykdoma kas puse metų.

Autorius: Autorius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.