Posted in Mėsos patiekalai Valgiai Verta žinoti šeimininkėms

Naminiai sūdyti lašiniai

Nusiperkame reikalingą kiekį mums patinkančių lašinių, kuriuos norėsime sūdyti. Geriausia pirkti iš ūkininko, bet tinka ir iš prekybos centro. Svarbiausia, kad lašiniai būtų švieži, nešaldyti, o tik atvėsinti. Literatūroje rašoma, kad sūdomų lašinių nereikia nuplauti, bet jei labai norisi, dėl šventos ramybės nuplovus iš prekybos centro pirktus lašinius, nieko blogo jiems nenutiks. Svarbu prieš sūdant juos nusausinti. Continue reading „Naminiai sūdyti lašiniai”

Posted in Mėsos patiekalai Valgiai

Rūkytos, tinkamos ilgai laikyti dešros

LIETUVIŠKA RŪKYTA DEŠRA

Lietuviška dešra daroma vien iš kiaulienos. Jautienos dedama tais atvejais, kai mėsa yra jaunos kiaulės ir turi blyškiai raudoną spalvą arba kai norima daugiau dešrų pasigaminti. Jautiena yra kietesnė, raumenų skaidulos tampresnės. Pagamintos su jautiena dešros yra rišlesnės, greičiau sukietėja, turi ryškiai raudoną spalvą, lygesnį pjūvį, skanesnės.

Darant dešras vien iš kiaulienos, rišlumui padidinti dalis kietesnės, sausesnės mėsos smulkiau sumalama, panašiai kaip jautiena. Jei mėsa yra suaugusios kiaulės, dešros išeina visai geros. Reikia tiktai, jei mėsa peraugusi riebalais, išrankioti dali minkštų, tarp raumenų esančių riebalų, o vietoj jų pridėti kietų, gerų lašinių. To nepadarius, dešros gali būti per minkštos ir daug sunkiau išvengti kitų nesklandumų. Continue reading „Rūkytos, tinkamos ilgai laikyti dešros”

Posted in Iškyla gamtoje Laisvalaikis Mėsos patiekalai Verta žinoti šeimininkėms

Kaip pagaminti tobulą plovą ant laužo

Reikės:
500 g svogūnų galvučių;
kelių česnakų galvučių;
500 g morkų, kurias galima pjaustyti arba sutarkuoti burokine tarka;
600–700 g mėsos (tinka ne tik aviena, bet ir kalakutų krūtinėlė, kiauliena, jautiena);
800 g ryžių (galima įberti ir daugiau);
300–400 ml aliejaus (skaniau nerafinuoto);
vairių prieskonių: druskos, juodųjų pipirų, kuminų, aitriųjų paprikų, kelių saujų raugerškių uogų, liaudiškai vadinamų barbarisais – jos suteikia plovui rūgštumo.
Continue reading „Kaip pagaminti tobulą plovą ant laužo”

Posted in Konservavimas Mėsos patiekalai Verta žinoti šeimininkėms

Marinuoti lašiniai

Tai dar vienas terminis lašinių apdorojimo ir paruošimo vartojimui būdas. Šis būdas dažniausiai yra naudojamas norint paruošti plonus, „nekondicinius“ lašinukus.

Gamybos būdas – švariai nuplauname lašinius ir supjaustome juos norimo dydžio gabalėliais (patogiausia – juostelėmis, kad galima būtų sustatyti į stiklainį.) Continue reading „Marinuoti lašiniai”

Posted in Iškyla gamtoje Mėsos patiekalai Verta žinoti šeimininkėms

Minkšta šašlykų mėsa – per pusvalandį

Vienas veiksmingiasių būdų suminkštinti mėsą – likus pusvalandžiui iki šašlykų kepimo, į marinuojamą mėsą įdėti kivių. Kiviai gerai suminkština mėsą per trumpą laiką. Rekomenduojama į 2 kg mėsos įdėti vieną didelį kivį. Prinokusį vaisių galite sumaigyti rankomis, o kietesnį supjaustykite smulkiais gabalėliais ir kruopščiai sumaišykite su marinuota mėsa. Jei į marinatą dar įpilsite truputį sojų padažo – jis mėsai suteiks įpatingo skonio. 

 

Posted in Daržininkystė Gėlininkystė Mėsos patiekalai Patiekalai sveikuoliams Sriubos Sveikata Užkandžiai Vaistažolės Valgiai Verta žinoti šeimininkėms Žvėrienos patiekalai

Prieskoninių žolelių mišiniai

prieskoniaiPasigaminkime prieskoninių žolelių mišinių žiemai.

Sriuboms ir troškiniams gardinti

1.  2 dalys mairūnų, 2 dalys čiobrelių, 2 dalys petražolių, 1 dalis citrinų žievelių, i dalis bazilikų, 0,5 dalies pankolio.

2.  2 dalys krapų, 2 dalys petražolių (smulkiai supjaustyti lapai ir šaknys), i dalis mairūnų, i dalis dašių, 0,5 dalies kalendrų.

Continue reading „Prieskoninių žolelių mišiniai”

Posted in Mėsos patiekalai Valgiai Verta žinoti šeimininkėms

Pagaminkite teisingus muštinius! Turėdami šį receptą, Jūs norėsite juos gaminti daug dažniau…

 

kepsnysDaugeliui žmonių, iš kurių raciono dar neišnyko mėsa, muštinis (dažnai vadinamas – karbonadu) yra pats mėgstamiausias patiekalas. Mėsoje esančių baltymų ir skaidulų dėka, suvalgius gerą muštinį, gana greitai aplanko sotumo jausmas, kuris išlieka pakankamai ilgai… O ką jau kalbėti apie skonį! Muštinis, kuris yra teisingai pagaminamas, tai – labai skanus, aromatingas patiekalas. Continue reading „Pagaminkite teisingus muštinius! Turėdami šį receptą, Jūs norėsite juos gaminti daug dažniau…”

Posted in Konservavimas Mėsos patiekalai Verta žinoti šeimininkėms

KAS SUGALVOJO SKILANDĮ

Lietuvos kulinarijos paveldas
Lietuvos baltųjų veislės kiaulių šiandien retas valstietis augina, o tikrų lašinių (per 12-14 cm storio) gauti praktiškai neįmanoma, nes turgūs ir parduotuvės užverstos cheminiais augimo stimuliatoriais prifarširuotų daniškai-lenkiškų kiauliagyvių „mėsa“ ir plonais 2-3 pirštų storio „lašiniais“, kurių sumalti mėsos malimo mašinėle nebeįmanoma, nes jie ištęžta į taukus, o plėvės apsivelia apie peiliukus. Tai yra todėl, kad greituoju cheminiu smirdančiuoju būdu auginamų kiauliagyvių riebalai nespėja susiformuoti į tikrus lašinius, lieka pusskysčiais taukais.Dar ir dabar sūduviai, zanavykai ir kapsai moka pagaminti tikrą skilandį.
Lietuvos baltųjų veislės kiaulę skilandžio paruošimui reikia ne skersti, o “padurti”, “nusmeigti” ir tai atlikti privalo ne bet kas, o tik specialistas skerdėjas (jų senais laikais būdavo reta, – vienas kitas apylinkėje, o jų paslaugos gerai apmokamos skerdiena), nes kiaulę paskersti reikia taip, kad ji nesikankintų, nepajustų savo galo, net nežviegtų…
Geri skerdikai nuo seniausių laikų, nuo viduramžių kiaulių, kaip šiandien elgiasi mėsos kombinatai, nekankindavo, netrankydavo elektra, nežvigdydavo, kaip daro neišmanėliai pjovikai, o apsvaigindavo specialiu kūju. Tai galime matyti viduramžių piešiniuose:Viduramžių piešiniuose matome, kaip kiaulės, prieš pjaunant, apsvaiginamos didžiuliu mediniu kūju
Kiaulę, o ne paršą “padurti” reikia lapkričio mėnesį (kai kas kiaulę durdavo ir prieš Kalėdas), atsižvelgiant į Mėnulio fazes. Geriausiai tinka priešpilnis arba pilnatis. Tuomet vėsdama mėsa ''pučiasi'', būna skani ir minkšta. O ne laiku paskerstos kiaulės mėsa susitraukia kaip naginė. Suprantama mėsa privalo būti atvėsinama.
Lietuvos baltųjų veislės kiaulė prieš pjaunant turi būti visą mėnesį maitinama tik ąžuolo gilėmis, negalima duoti bulvių ir miltų, nuo kurių kiaulė prisiaugina neskanių taukų ir patižusių lašinių.
Skilandžiui imti tik 2 dienas 0-4º C temperatūroje atvėsintą kumpinę mėsą ir kietuosius lašinius.Nuotraukoje kulyta – dirvinė čiužutė (lot. Thlaspi arvense)

 

Continue reading „KAS SUGALVOJO SKILANDĮ”

Posted in Bulvių patiekalai Karštieji patiekalai Mėsos patiekalai Valgiai

Didžkukuliai (cepelinai) su trijų rūšių mėsos įdaru

cepelinaiIngredientai:

4 kg. bulvių

Po 200gr. jautienos, vištienos ir kalakutienos faršo

1 šaukštas džiūvėsių

1-2 svogūnai

200 ml. grietinės

druska, pipirai

1 šaukštas krakmolo Continue reading „Didžkukuliai (cepelinai) su trijų rūšių mėsos įdaru”

Posted in Bulvių patiekalai Iškyla gamtoje Mėsos patiekalai Patiekalai sveikuoliams Valgiai

Šašlykų puota lieknėjantiems ir vegetarams

Tęsiant šašlykų temą…

Bulvių šašlykai>

Shutterstock nuotr. / Bulvių šašlykai

Vasarą neįmanoma jų nepaskanauti, tačiau ne visiems priimtini įprasti mėsos kepsneliai, kad ir kaip gardžiai jie atrodytų. Būkime atviri, jautresniam skrandžiui – tai nemenkas išbandymas. Taigi, jei jūsų skrandis netoleruoja tikrųjų šašlykų, kodėl gi nepabandžius kitokių, t. y. kur kas lengvesnių ir sveikesnių kepinių ant iešmo? Šie daržovių šašlykų receptai puikiausiai tiks tiek lieknėjantiems, tiek vegetarams, o ir skonis jų bus tikrai puikus! Continue reading „Šašlykų puota lieknėjantiems ir vegetarams”