Posted in Bulvių patiekalai Karštieji patiekalai Valgiai

Kaip teisingai kepti skaniausius bulvinius blynus ir sklindžius

Lietuvos kulinarijos paveldas
blynasPatiekalų receptus rasite antrojoje straipsnio dalyje.
Rašantieji apie Lietuvos kulinarija ir valgius, lyg vapsvų sukandžioti, perskaitę vieno bukagalvio teiginį, kad būk tai bulvės Lietuvoje buvo pradėtos auginti XIX amžiuje ne tai prie Rietavo, ne tai prie Kretingos, o gal ir bukagalvio babūnės darže, vienas per kitą triukšmingai įrodinėja, kad lietuviai vėliausiai pasaulyje pradėjo auginti bulves.
Istoriniai šaltiniai rodo visai kitus dalykus: Kristupas Radvila (1585-1640) Kėdainiuose rūpinosi įkurdinti vokiečių kolonistus evangelikus liuteronus ir palankių mokesčių dėka skatino juos atvykti į miestą. 1629 m. vakarinėje Kėdainių dalyje plytėjusiuose dvaro laukuose apsigyveno vokiečiai evangelikai liuteronai, kurie dešimčiai metų buvo atleisti nuo mokesčių ir kurie čia gautuose daržuose pradėjo maistui auginti ne tik vietines, bet ir atsivežtas iš Vokietijos daržoves, tame tarpe ir bulves sau bei Radvilų virtuvei. Iš čia bulvės išplito po visus Lietuvos dvarus, o vėliau ir valstiečių laukus. Continue reading „Kaip teisingai kepti skaniausius bulvinius blynus ir sklindžius”
Posted in Bulvių patiekalai Karštieji patiekalai Valgiai

Autentiški bulvių patiekalų receptai

Lietuvos kulinarijos paveldas

Parengta pagal nepriklausomo mitybos ir kulinarijos eksperto Vincento Sako darbus.

Autentiškų patiekalų receptus rasite straipsnio antrojoje dalyje.

Nors bulvės Lietuvoje buvo pradėtos auginti ir vartoti maistui tiktai 1630 metais, iki tol lietuviai mažiausiai kelis tūkstančius metų turėjo maitintis javų, ankštinių, daržovių, žuvies, žvėrienos, mėsos, laukinės ir naminės paukštienos, miško gėrybių, kruopų, miltų, kiaušinių valgiais ir dėl tokios maisto įvairovės ir daugumos, mažiau sirgdavo ir iš bado kažkodėl tai neišmirė.
Vincenta Zavadska 1845 metais Vilniuje išleistoje knygoje „Gospodyni Litewska czyli nauka utrzymywania porządnie domu i zaoparzenia go we przyprawy, zapasy kuchenne, apteczkowe i gospodarskie. Tudziež hodowania i utrazymywania bydla, ptastwa i innych žywiolow, wedlug sposobow wyprobowanszych i najdoswiadczenskych, a razem najtauszych i najprostszych“, įrodo, kad lietuvių virtuvė turi seną ir garbingą istoriją, ir kiekvienas lietuvis gali didžiuotis savo virtuve taip, kaip tai daro prancūzai, italai ir kitos Europos tautos. Continue reading „Autentiški bulvių patiekalų receptai”

Posted in Bulvių patiekalai Karštieji patiekalai

Parmentje bulvių patiekalai

Keli Parmentje bulvinių patiekalų receptai

Rekomenduoja nepriklausomo mitybos ir kulinarijos ekspertas Vincentas Sakas.

Parmentje trinta bulvienė (viena porcija).

trinta bulvieneĮkaitinti puode 24g lydyto naminio sviesto, apkepinti jame 20g kubeliais supjaustytų svogūnų, 100g kubeliais supjaustytų bulvių, užpilti 150g kaimiškos vištienos sultinio, nes iš parduotuvinio vištagyvio gaunasi drumstas ir neskaniai smirdantis, įberti 2g druskos, lauro lapelį, 2 kvapiuosius pipirus ir, uždengus dangtį, virti, kol suminkštės daržovės. Išmetus laurų lapus ir kvapiuosius pipirus, daržoves ištrinti per sietą arba suplakti plaktuvu (blenderiu). 40g kaimiškos riebios grietinėlės suplakti su puse kaimiško kiaušinio trynio, po to į plakinį įpilti porą šaukštų sriubos ir išmaišyti. Galiausiai suplaktą grietinėlę supilti į bulvienę, kiek pakaitinti, bet neužvirinti ir patiekti į stalą. Pilstant į lėkštes, papuošti baziliko šakele arba užbarstyti smulkintais bazilikais.

Continue reading „Parmentje bulvių patiekalai”

Posted in Bulvių patiekalai Karštieji patiekalai Mėsos patiekalai Valgiai

Didžkukuliai (cepelinai) su trijų rūšių mėsos įdaru

cepelinaiIngredientai:

4 kg. bulvių

Po 200gr. jautienos, vištienos ir kalakutienos faršo

1 šaukštas džiūvėsių

1-2 svogūnai

200 ml. grietinės

druska, pipirai

1 šaukštas krakmolo Continue reading „Didžkukuliai (cepelinai) su trijų rūšių mėsos įdaru”

Posted in Karštieji patiekalai Sriubos

Dilgėlių sriuba

dilgelePasiilgusiems žalumos ir vitaminų – pavasariu kvepianti sriuba. Tinka tik jaunos, kelis lapelius išleidusios dilgėles. Vietoj dilgėlių galima naudoti ir špinatus (rūgštynes).

Jaunų dilgėlių;
bulvių, morkų;
svogūno;
druskos, pipirų, lauro lapų, prieskoninių žolelių;

vištienos ar kiaulienos mėsos sultiniui. Continue reading „Dilgėlių sriuba”

Posted in Karštieji patiekalai Mėsos patiekalai Valgiai

6 būdai, kaip užmarinuoti šašlyką

Šašlykai>

Kai lauke puikus oras, taip ir norisi kuo greičiau sprukti nuo darbo stalo, išsitraukti kepsninę ir surengti smagią iškylą gamtoje.

Smagus pasisėdėjimas su draugais ir artimaisiais tikrai neįsivaizduojamas be kvapnių šašlykų. Kad nereikėtų tenkintis prekybos centruose parduodamais jau paruoštais, galime šašlykų priruošti patys. Continue reading „6 būdai, kaip užmarinuoti šašlyką”
Posted in Daržovių patiekalai Karštieji patiekalai Patiekalai sveikuoliams

PICA SU DARŽOVĖMIS

Aštresnių ir egzotiškų patiekalų mėgėjams siūlome išbandyti vegetarišką picą. Tešlai reikia 2 stiklinių miltų (juo tamsesnių, juo sveikiau), 0,5 šaukštelio kepimo miltelių. Tešlą išminkome su pienu, lygiom dalim išmaišytu su aliejumi (šio skysčio reikia maždaug stiklinės).

Continue reading „PICA SU DARŽOVĖMIS”

Posted in Karštieji patiekalai Žuvies patiekalai

TROŠKINTOS ŽUVYS

Sušaldytą, nuplautą žuvų file įtriname mairūnais arba žuviai skirtų prieskonių mišiniu (pvz."chmeli-suneli") ir palaikome, kol patroškinsime ruoželiais supjaustytas daržoves (tinka įvairios, bet tik ne kopūstai). Į vandenį įpilame truputį aliejaus. Po kelių minučių į puodą sudedame žuvis (porcijai — maždaug 100 g žuvų ir 200 g daržovių).

Continue reading „TROŠKINTOS ŽUVYS”

Posted in Karštieji patiekalai

Akyti Vienos kukuliai

1 kg bulvių, 1/8 l pieno, 500 g grybų, 2 šaukštai tarkuoto sūrio, petražolių lapelių, druskos.

Bulves nuskusti, sutarkuoti, išsunkti ir užpilti verdančiu pie­nu. Grybus apvirti,

Continue reading „Akyti Vienos kukuliai”

Posted in Karštieji patiekalai Mėsos patiekalai

Tiuringijos kepsnys puodelyje

800 g neriebios kiaulienos, 200 g jautienos inkstų, l lauro lapelis, juodųjų pipirų, 100 g raudonojo vyno, 1-2 arbatiniai šaukšteliai medaus, 2 šaukštai sviesto, pipirų, druskos.

Mėsą apvirti nedideliame kiekyje vandens, pridėti lauro lapą ir pipirų.

Continue reading „Tiuringijos kepsnys puodelyje”