Žmogų, ką tik patyrusį infarktą, pirmąkart gyvenime iš arti mačiau seniai, gal prieš 20 ar daugiau metų. Tai buvo pagyvenęs vyriškis. Situacija buvo sukrečiančiai kuriozinė: tai įvyko simfoninio koncerto metu Palangos vasaros estradoje, diriguojant maestro Domarkui, pačioje kūrinio pradžioje. Vyriškis su žmona sėdėjo netoliese, antroje eilėje, kai staiga pasikeitė jo veido spalva, kvėpavimas pasidarė kriokiantis ir jis kėdėje susmuko. Medikų sulaukėm kiek vėliau, o kai išnešėm jį į parterio pakraštį, prie vyriškio palinkęs salėje atsitiktinai koncerto klausęsis medikas trumpai burbtelėjo: širdis. Domarkas dirigavo, orkestras toliau grojo. Lyg ir nieko tokio neatsitiko, visų salėje buvusių žmonių gyvenimas ir iki tol, ir po to tekėjo sava vaga, ir visgi…
Man tas vaizdas iki pat dabar stovi prieš akis. Po galais, greta buvusios to vyriškio žmonos veido išraiška, taip ryškiai kontrastuojanti su situacija koncertų salėje, tas mano bejėgiškumo jausmas suvokus, jog šiuo metu aš pats jam niekuo padėti negaliu – šiurpu.
Nuo tada praėjo nemažai laiko, tai šen tai ten vis skaičiau apie augančią širdies-kraujagyslių susirgimų statistiką Lietuvoje. Vis pagalvodavau – spauda pilna užsakomųjų straipsnių, ką ten supaisysi. Ir štai pastaruoju metu – tarsi šienpjovys dalgiu aplink. Gerai, kad tik kliudo, nors kai kuriais atvejais – taikliai… Kelis išvardinsiu.
Ne taip seniai – eks-premjerė Kazimiera. Prieš pora metų – kolega birbynininkas Donatas, šiemet – kolega gitaristas Rolandas, kolega dainininkas Egidijus. Čia tik keletas iš daugybės pažįstamų ir nepažįstamų. Šie – dar laimingieji. Jie dabar turi po du gimtadienius metuose. O štai Gintarui Ruplėnui – jau amžiną atilsį.
Yra ir kita, šviesesnė šio reikalo pusė. Negalima sakyti, kad visi jie susirgo dėl kokios nors vienos priežasties, bet kad mūsų visų sveikata nuo gyvensenos priklauso maždaug penkiasdešimčia procentų – galiu tvirtinti drąsiai. Štai jau ketvertą metų esu tarp žmonių, kurių sveikata (priežastis) ir gyvenimo kokybė (pasekmė) dėka tam tikrų teisingų sprendimų nuolatos tik gerėja. Negana to, šių žmonių patarimais pasinaudoję jų artimieji ir pažįstami džiaugiasi, pagaliau išsprendę daugybę sveikatos problemų. Vadinasi, išeitis yra.
Tačiau kai bendraudamas su pažįstamais pamėginu pasukti link temos apie tai, ką kiekvienas daro, kad sutvirtintų savo sveikatą, pokalbis kažkaip nejučiom nuslysta priešinga kryptimi – į tai, kas kiekvienam šiuo metu atrodo aktualu politikoje, sporte, jo profesijoje ar dar kur. Kiti gi – atvirkščiai, keistai didžiuojasi tuo, kad gyvena bet kaip, ir jiems, matote, ligi šiol nieko blogo nenutiko. Treti, įžvelgę tokiame pokalbyje mano “versliuko” interesą, apskritai pradeda vengti panašių pokalbių ar net bendravimo.
Suprantu, jog kiekvienas stengiamės nugyventi gyvenimą kuo įdomiau, linksmiau, kad kiekviena diena būtų “for fun”. Žmogui svarbu patirti kuo daugiau malonumo. Juk kiekvienas savo Facebook ar kitoje socialinėje “sienoje” dalinamės viskuo, kas atrodo miela, linksma, juokinga, efektinga, tačiau niekuo neįpareigoja, niekur neveda ir neskatina ko nors imtis. Mums tik atrodo svarbu išlikti kitų akiratyje, kad galėtume pasijausti įdomūs ir svarbūs. Kopijuojam išsijuosę savo erdvėn demotyvacinius paveiksliukus, stengdamiesi trūks plyš išlikti modernūs. Dar daugiau – prabėgom paskaitinėję, tuoj pat pamirštam arba netgi sąmoningai vengiam naudingos sveikatai informacijos, vos tik joje pakvimpa kokiais nors įsipareigojimais sau, o paskui sakom, kad žinių yra marios, bet jos neveikia ir sveikata negerėja. Pvz., priėmus sprendimą nevartoti maisto, kepto ant aliejaus, reikės keisti vos ne visą meniu – žiauriai nepatogu, juk tikras iššūkis, ar ne? Na, čia aš ne apie visus, bet sutikim – apie daugelį.
Mielieji, suprantu ir tai, kad kiekvienas turim savus receptus ir kiekvienas pats sau esam geriausias patarėjas; prisipažinkim – nemėgstam, kai kas nors mėgina mus pamokyti gyventi. Neabejoju, kad taip mąstė ir tie laimingieji infarkto/insulto ištikti, apie kuriuos kiek aukščiau kalbėjau.
Ir visgi kviečiu.
Kviečiu nelaukti, kol dalgis šmėstelės visai čia pat. Kol dar nereikia švęsti dviejų gimtadienių, kad ir kaip mėgstam puotauti.
Kviečiu rinktis sveikesnį kelią, kviečiu kartu tobulėti, domėtis, kaip galime padėti savo kūnui išlikti sveikesniam nelengvomis šiuolaikinėmis sąlygomis. Kviečiu ne tik domėtis, bet ir priimti sprendimus, siekti rezultato praktiniais veiksmais: palengva keisti mitybos įpročius, ieškoti sveikesnio maisto šaltinių bei dalintis žiniomis apie juos su kitais, atsisakyti žalingais pripažintų įpročių, daugiau judėti, valyti nuo negatyvo savo mintis, būti tarp sveikų ir laimingų žmonių.
Asmeniniu pavyzdžiu galiu patvirtinti – tai veikia.
Per ketvertą metų sukaupiau daug žinių, kaip pagerinti sveikatą nesigriebiant farmacijos, o viso labo tik užpildant mitybos spragas ir koreguojant gyvenseną. Pats esu tame kelyje ir jau gerokai pasistūmėjau. Taip pat – žinios, kaip geriau atrodyti, geriau jaustis ir pagerinti finansinę padėtį. Šiose srityse taip pat turiu daug teigiamų pokyčių, todėl drąsiai kartoju – tai veikia. Esu atviras bet kokiems klausimams, galiu padėti ne vien žiniomis.
Plačiau apie tai, kas yra miokardo infarktas, ir apie širdies-kraujagyslių susirgimų profilaktiką
Ramybės būsenoje širdis plaka ramiai, tolygiai, apie 60-70 kartų per minutę. Širdį maitina ir deguonimi aprūpina labai svarbios vainikinės širdies arterijos. Joms susiaurėjus, kraujui sunkiau pasiekti širdies raumenį. Deguonies trūkumas sukelia skausmą, kuris vadinamas krūtinės angina – išeminė širdies liga.
Vainikinių arterijų susiaurėjimą sukelia iš lėto kraujagyslių sieneles žalojantis procesas – aterosklerozė. Kai aterosklerozės pažeista nesveika kraujagyslė užkemšama krešuliu, tam tikra širdies raumens dalis, negaudama deguonies, apmiršta ir liaujasi dirbusi. Įvyksta miokardo infarktas.
Aterosklerozės priežastis – cholesterolio sankaupos vidinėje kraujagyslės sienelėje ir aterosklerozinės plokštelės susiformavimas. Aterosklerozė ilgus metus gali progresuoti nebyliai, pranešdama apie save tik netikėtai įvykus infarktui arba insultui. Bet… ar tikrai taip netikėtai?
Priežastys
Rūkymas, aukštas kraujospūdis, padidėjęs lipidų (mažo tankio lipoproteinų MTL – „blogojo“ cholesterolio) kiekis kraujyje, nejudrumas, nutukimas ir persivalgymas, cukrinis diabetas, stresas ir depresija, alkoholio vartojimas, tam tikrų vaistų vartojimas, homocisteinų perteklius kraujyje, uždegimai, pakitęs kraujo krešumas, paveldimumas.
Efektyvi profilaktika – stebuklingi produktai
Šviežiose daržovėse, vaisiuose, grūduose, ankštiniuose – gausu antioksidantų (vitaminų, flavonoidų, katechinų ir kt. medžiagų), saugančių nuo aterosklerozės ir kitų kraujotakos ligų. Antioksidantai mažina cholesterolio kiekį, neleidžia susidaryti kraujo krešuliams, padeda išvengti uždegimo, saugo organizmo ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio ir stabdo senėjimo procesus. Antioksidantai yra vitaminai A,C, E, selenas.
Vitaminas E – žalialapėse daržovėse, grūduose, aliejuje, riešutuose. Vitaminas C – citrusiniuose vaisiuose, braškėse, juoduosiuose serbentuose, spanguolėse, pomidoruose, kopūstuose, erškėtuogėse. Selenas – vištienoje, grūdiniuose produktuose, sėlenose, žuvyje.
Flavonoidai – arbatoje, mėlynėse, tamsiose vynuogėse ir jų produktuose (vyne, sultyse, razinose), burokėliuose, raudongūžiuose kopūstuose, baklažanuose, obuoliuose, pomidoruose, vyšniose, špinatuose, avietėse, granatuose, greipfrutuose, žemuogėse, spanguolėse, česnakuose, svogūnuose.
Jūrų produktai – svarbus omega-3 riebalų rūgščių (RR) šaltinis. Šios polinesočiosios riebalų rūgštys, patekusios į organizmo ląstelių membranas, padidina jų elastingumą. Omega-3 gausu jūrų žuvyse (skumbrė, silkė, lašiša, menkė, jūros lydeka, jūros ešerys, pikša, paltusas, plekšnė ir kitos), moliuskuose, vėžiagyviuose, jūrų kopūstuose.
Mikroelementai – kalis ir magnis. Daugiausia kalio yra bananuose, bulvėse, džiovintuose vaisiuose (slyvose, razinose), pomidoruose, kopūstuose, riešutuose. Magnio itin gausu pieno produktuose, žaliose lapinėse daržovėse (petražolėse, krapuose, špinatuose), duonoje ir kituose grūdiniuose produktuose, riešutuose.
Kompanijos GNLD International rekomenduojami vitaminų ir mineralų šaltiniai NeoLife
Grūdų koncentratas Tre-en-en – lipidų ir sterolių („gerųjų“ riebalų) šaltinis. maitina ląsteles, suminkština jų membranas, kad maisto medžiagos sklandžiai patektų vidun.
Vitaminų, mineralų, lipidų-sterolių ir baltymų kompleksas Formula IV. Jame standartizuotais santykiais yra vitaminų A,C, D, E, visa B grupė (1, 2, 6, 12, 3, 5), Folio rūgšties, mineralų – mangano, geležies, vario, cinko, jodo.
Formula IV Plus – kaip FormulaIV, tik be geležies, vietoje jos – selenas ir chromas.
Vitamino A šaltinis – Carotenoid Complex.
Sustain Release Vitamin C gerina riebaluose esančio vitamino E įsisavinimą, pagreitina sveikimo procesą, dalyvauja imuninės sistemos veikloje, būtinas kraujagyslių ir kapiliarų elastingumo palaikymui (kai vartojamas kartu su Omega-3).
Wheat Germ Oil with vitamin E – nerafinuotas, šalto spaudimo ir šaltu būdu apdorotas kviečių gemalų aliejus, kurio sudėtyje yra visi 8 E grupės vitaminai: 4 tokoferolai ir 4 tokotrienolai.
Cruciferous Plus pagamintas iš kryžmažiedžių žalialapių augalų: brokolių, ridikų, kopūsto, rėžiuko, juodųjų ir baltųjų garstyčių, apelsinų, sojos pupelių. Reguliuoja estrogenų kiekį organizme, apsaugo nuo vėžinių susirgimų, gerina kalio pasisavinimą, mažina blogąjį cholesterolį, mažina prostatos išvešėjimą.
Omega-3 Salmon Oil Plus – analogų neturintis produktas. Jo sudėtyje esančios visos 8 gamtoje sutinkamos Omega-3 riebiosios rūgštys iš lašišos raumens, sardinių, tunų ir ančiuvių yra išgaunamas molekulinės diferenciacijos® būdu. Moksliniai klinikiniais tyrimais ne kartą įrodytas šio produkto būtinumas širdies-kraujagyslių sistemai.
Kal-Mag Plus D – kalcio ir magnio šaltinis. Dėl ypatingo kalcio ir magnio santykio – ypatingas poveikis.
Smulkiau apie šiuos produktus ir jų įsigijimo sąlygas – www.facebook.com/produktaigyvenimui.
Stebuklingi veiksniai
Nustoti – pyktis, pavydėti kaimynui, sėti nesantaiką, domėtis kriminalais.
Pradėti – mylėti save, gyventi sveikiau, kurti sveiką aplinką namuose ir darbe, mokyti sveikai gyventi vaikus, daugiau judėti.
Eikime kartu, noriu, kad mane suptų sveiki ir laimingi žmonės.
Tuomet statistika taps džiuginanti, nors tiesą pasakius, skaičiai tol nieko nereiškia, kol netampa gėlėmis artimųjų palatose arba… ne, geriau to nesakysiu.
Su pagarba, linkiu jums laimės
Algirdas Zigmantas
+37069993791, nerijozas@gmail.com
www.facebook.com/produktaigyvenimui
Šis straipsnis taip pat buvo publikuotas:
http://www.15min.lt/ikrauk/naujiena/as-manau/sirdies-infarktas-smaginasi-tarsi-sienpjovys-ka-galime-padaryti-jau-dabar-516-435276