Pakelėse, dirvonuose, patvoriuose, ant kalvelių ir pylimėlių mėlynai pražydo paprastoji trūkažolė, kuri lotyniškai vadinama cichorium intybus. Todėl trūkažolė dar vadinama cikorija. Iš jos šaknų daromas kavos pakaitalas – cikorija. Liaudis trūkažolei sugalvojo ir kitų pavadinimų. Šis augalas dar vadinamas kelio žibintu, žydrąja saulėgrąža, saulažole, laukine cikorija, vargšų nusidėjėlių gėle.
Lietuvoje trūkažolė dažnas augalas. Trūkažolės priskiriamos taip vadinamų archeofitų augalų grupei. Šiai grupei priklauso tokie augalai, kurie po paskutiniojo ledynmečio plito ne savaime, bet dėl žmonių veiklos. Manoma, kad trūkažolės, kaip maistiniai augalai kartu su žmonėmis nuo Viduržemio pajūrio keliavo ir plito į šiaurės kraštus. Taip daržuose ar prie būstų augintos trūkažolės ėmė daugintis ir plisti. Pastebėta, kad ilgaamžės trūkažolės iki šiol tebeauga tose vietose, kur kažkada buvo žmonių buveinės.
Dažnai trūkažolę pastebime tik tada, kai ji pražysta. Mat iki tol neišvaizdūs augalo stiebai nepatraukė dėmesio. Dabar trūkažolės jau pasipuošė stambiais šviesiai mėlynais žiedais.
Žieduose daug nektaro, todėl šį augalą vertina bitininkai. Augalo graižai prasivėrę būna nuo skaistaus ankstyvo ryto iki pavakarių. Vėliau susiskleidžia – tarsi žiedo nebūtų. Todėl trūkažolė dar vadinama gamtos laikrodžiu, nes labai jautri saulės šviesai. Paprastai penktą valandą po pietų trūkažolė baigia dienos žydėjimą. Trūkažolė nesivargina žydėti ir apniukusią dieną. Protingas elgesys, juk bitės, kamanės bei kiti nektaro smaguriai vabzdžiai tokiu oru neatskris.
Trūkažolę vertina ne tik nektaro mėgėjai, bet ir liaudies medicina. Mat daugeliui ligų gydyti tinka trūkažolių šaknys bei žiedai.
Trūkažolės auginamos ir plantacijose. Iš iškastų, sudžiovintų ir sumaltų trūkažolės šaknų daromas kavos pakaitalas – cikorija.
Galima pasiskinti švariose vietose augančių trūkažolės lapų ir pasidaryti salotų. Ypač gardūs būna trūkažolės lapai ankstyvą pavasarį, kai jie dar nebūna šiukštūs. Galima pasikasti šaknų. Jas kepti ar virti. Šviežių trūkažolių šaknų valgytojai tvirtina, jog jų skonis primena pastarnokus. Trūkažolių šaknų patariama valgyti sergantiems cukralige, nes šaknyse yra daug inulino. Yra ir kitų vertingų medžiagų.
Vertė
Paprastosios trūkažolės šaknyse yra sacharidų, jau minėto inulino, fruktozės, glikozido intibino. Nuo šių medžiagų šaknys būna karčios. Dar yra pektinų, vitaminų C, B1, E, cholino, sakų, riebalų, baltymų, gleivių, mineralinių medžiagų, organinių rūgščių. Žieduose susikaupia cikorino, flavonoidų ir kitų gerų dalykų.
Trūkažolės šaknys, kaip ir daugelio vaistinių augalų, kasamos rudenį, nes tada būna sukaupusios daugiausia vertingų medžiagų. Žiedai skinami jiems išsiskleidus, džiovinami pavėsyje.
Gerai išdžiūvusios trūkažolės šaknys būna rudai pilkos, raukšlėtos, o vidus – altas arba gelsvas, be kvapo.
Gydymas
Trūkažolių užpilais žmones gydė garsusis gydytojas Avicena maždaug prieš tūkstantį metų. Trūkažolių užpilo duodavo gerti žmonėms, kai sutrikdavo virškinimas. Trūkažolės kompresus dėdavo ant sąnarių apsirgusiems podagra. Trūkažolės kompresais bandydavo pagelbėti įkandus gyvatei, įgėlus bitei ar širšei.
Pripažinta, kad trūkažolių galeniniai preparatai malšina uždegimus, naikina mikrobus, žadina apetitą. Vartojant trūkažolės preparatus geriau pasisavinamas maistas. Tvirtinama, kad trūkažolė padeda išgydyti gastritą, kolitą, kepenų, kasos, inkstų ligas, cukrinį diabetą, tulžies pūslės akmenligę. Trūkažolė iš organizmo varo šlapimą, stiprina širdį, retina ritmą. Trūkažole galima gydyti įvairius išbėrimus, egzemas, furunkulus.
Trūkažolės šaknų nuoviro pasidaroma taip: 1 arbatinį šaukštelį susmulkintų trūkažolės šaknų užplikoma puslitriu vandens, apie 10 minučių pavirinama. Nusistovėjęs nuoviras nukošiamas, pasaldinamas ir geriamas po pusę stiklinės 3 kartus per dieną. Atsiras apetitas, geriau ims dirbti skrandis ir žarnynas. Liaudies medikai tvirtina, kad šis nuoviras dar gydo gastritą, viduriavimą, šlapimo nelaikymą. Juo tinka plauti žaizdas, šunvotes, išbėrimus…
Labai sveika paskrudintų ir sumaltų šaknų dėti į natūralią kavą. Trūkažolių šaknyse nėra kofeino, todėl trūkažolių kavą gali gerti ligoniai, sergantys širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos ligomis. Paprasčiau ne trūkažolės šaknų prisikasti, o prisiskinti žiedų ir susidžiovinti. Žiedų antpilas ramina centrinę nervų sistemą, stiprina širdies susitraukimus, retina pulsą, gydo kitas ligas ne prasčiau nei šaknys. Ir žmogus pasigydo, ir augalas lieka sveikas.
Auginimas
Nors trūkažolė yra mūsų laukų piktžolė, tačiau praverstų vieną kitą plotelį šio daugiamečio augalo daržuose įsiveisti. Trūkažolė gerai auga kalkingose dirvose. Dauginama sėklomis, kurios sėjamos anksti pavasarį. Greitai sudygsta. Yra išvestų trūkažolių, kurios užaugina daugiau šaknų. Trūkažolės pražysta birželio pabaigoje ir žydi iki rugpjūčio pabaigos. Ilgai žydi, tad yra laiko žiedų prisiskinti ir prisidžiovinti. Šaknys kasamos kitų metų rudenį arba pavasarį. Senesnių kaip 2 metų šaknų kasti nereikėtų, nes tada jos būna labai karčios. Nors kartumynai ir neskanūs, niekam nieko blogo lyg ir nėra padarę.
Trūkažolės vertinamos daugelyje pasaulio kraštų. Mūsų kaimynai latviai sumaltų trūkažolės šaknų deda į pienu ar grietinėle balintą kavą. Estai trūkažolės žiedų įmaišo į vaisių-uogų arbatas. Mums patinka kaimynus mėgdžioti, tad derėtų su trūkažole artimiau susidraugauti, kad kaimynai mus kaip trūkažolės vartotojus minėtų.
Parengė Feliksas GRUNSKIS
Už straipsnį dėkojame: http://birzietis.lt/?data=2012-07-17&rub=1330940939&id=1342506900