Įprastai daugumoje bulves auginančių šalių bulvės dauginamos gumbais. Antrojo Pasaulinio karo metais valstiečiai savo daržuose vietoj gumbų sodindavo „akutes“, išpjautas iš bulvių gumbų. Dauginant bulves tradiciniu būdu, sėklai sunaudojama iki 4-5 t/ha gumbų, o „akutėmis“ — kur kas mažiau. Zootechnikas Musas Gulijevas iš RF Kabardos-Balkarijos Respublikos bulves daugina daigais. Jis įrodė, kad iš bulvių daigų galima išauginti normalius gumbus. Daigams auginti gumbai daiginami 10°C temperatūroje. 8-10 cm ilgio daigeliai atskiriami nuo gumbo ir sodinami į palaistytą dirvą kaip ir pomidorai ar agurkai, kai lauke esti 10°C temperatūra.
Šis auginimo būdas patikrintas ir gamybos sąlygomis. Buvo tiriamos įvairios bulvių veislės: ‘Lorch’, ‘Raniaja roza’, ‘Priekulės’ ir kt. Iš kiekvieno gumbo išauga apie 20 daigų. Vienam hektarui reikia apie 100 tūkst. tokių daigų, o iš kiekvieno jų išauga apie 10-12 stambių bulvių. Kasmet gaunamas stabilus derlius — 700-800 cnt/ha. Gumbai su nupjautais daigais sunaudojami pašarui.
Šiaurės Kaukazo kalnų ir prieškalnių žemės ūkio mokslinio tyrimo institutas, kur ilgą laiką M. Gulijevas dirbo moksliniu bendradarbiu, šį jo darbą — bulvių auginimą iš daigų — pristatė autorinėms teisėms gauti.
1974 m. M. Guliįevo metodas pripažintas išradimu. Autoriniame liudijime yra toks įrašas: „Siūlomas bulvių auginimo būdas yra paprastas, rentabilus, duoda geros kokybės bulvių derlių. Be to, jį galima plačiai taikyti bulvių selekcijoje. Jis įgalina greitai padauginti negausią sodinamąją medžiagą ir išauginti didelį bulvių derlių.“
Auginant bulves šiuo būdu, jauni augalai geriau apsaugomi nuo infekcinių ligų, nes daigai atsparesni už gumbus.
Daigai daiginami 3-4 savaites prieš sodinant į lauką, todėl bulvių subrendimo laikas sutrumpėja visu mėnesiu. Tyrimų duomenimis, per sezoną iš l kg sėklinės medžiagos lauko sąlygomis galima gauti apie l toną bulvių.
Tačiau ne viskas, kas nauja, besąlygiškai priimtina. Reikalingi bandymai. Besidomintys naujovėmis gali pabandyti praktiškai įgyvendinti šį metodą savo sodybiniuose sklypuose, daržuose, soduose.
Genetikas selekcininkas Neksas yra pasakęs: „Jeigu žmogus tiktai girdi, jis gali dvejoti, jeigu jis tiktai mato, jis dar gali abejoti, bet jeigu jis padarė savo rankomis — daugiau neabejoja.“
Ch. Markovas
Agronomas