Posted in Kūdikio raida Laisvalaikis Švietėjiška informacija

Žaislai vaikams iki 3 metų: ką naudinga žinoti renkantis?

Per pirmus 3 savo gyvenimo metus, vaikas išmoksta daug skirtingų dalykų: ropoti, o vėliau – vaikščioti, pasakyti pirmuosius žodžius, o vėliau frazes, o svarbiausia – jis pradeda pažinti pasaulį, kuris jį supa. Siekiant, kad vaikas kuo geriau, bet tuo pat metu ir saugiau jį pažintų, svarbu jam suteikti tam tinkamas sąlygas. Teigiama, kad geriausias būdas supažindinti vaiką su pasauliu – žaidimai. Na, o kokie žaidimai be tinkamų ir smagumą garantuojančių žaislų – juk tai viena iš svarbiausių, vaikystės sudedamųjų dalių. Šiame straipsnyje rasite patarimus, kokius žaislus naudinga rinktis vaikams iki 3 metų. Skaityti toliau „Žaislai vaikams iki 3 metų: ką naudinga žinoti renkantis?“

Posted in Gyvenimiški klausimai Švietėjiška informacija

Patarimai studentams, kurie bijo, kad jų rašto darbai bus įvertinti kaip plagijuoti

Vieni studentai, moksleiviai mokosi dėl savęs ir yra sąžiningi, o kiti tingi, nespėja, galvoja, kad prasmuks ir paskutinę naktį ima kopijuoti svetimus rašto darbus arba netinkamai cituoja, o tai taip pat gali būti palaikyta plagiatu. Bet kuriuo atveju, net jei studentas žino, kad viską rašė pats, jis visgi dėl įdomumo ir savo ramybės tikrai nori pasitikrinti ką apie jo rašto darbo unikalumą mano plagiato tikrinimo sistema. Jau nėra ką kalbėti apie tuos, kurie tikrai kopijavo, kombinavo, perfrazavo ir dabar nemiega naktimis, nes nežinia ar kas pastebės, kad pačio minčių ten sunku atrasti. Tokiais atvejais praverčia plagiato tikrinimo sistema. Kuria, beje, naudojasi ir tokios institucijos kaip universitetai, kolegijos, mokyklos. Skaityti toliau „Patarimai studentams, kurie bijo, kad jų rašto darbai bus įvertinti kaip plagijuoti“

Posted in Daržininkystė Sveikata Švietėjiška informacija Vaistažolės

Apie linus

Spalis savo pavadinimą yra gavęs nuo linamynio talkų, per kurias skraido spaliai, gelsvu pluoštu gula linai, virsiantys drobėmis, audiniais, drabužiais, ir iki šiol taip tebevadinamas.

Linas – tai mėlynai žydinti grūdinė kultūra. Jo sekios, kurios dar vadinamos sėmenimis, yra plokščios, ovalo formos, truputį didesnės už sezamo sėklas. Skaityti toliau „Apie linus“

Posted in Švietėjiška informacija

Kaip vykdoma energetiškai efektyviausių gaminių atranka?

 ecotopten.lt yra Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos interneto svetainė, kuri vartotojams siūlo įvairių produktų nuo namo, transporto priemonių iki žalios energijos ir elektros prietaisų.

ecotopten.lt siekia skatinti energiją taupančių produktų naudojimą. Šiam tikslui pasiekti naudojame produktų palyginimo sistemą.

Šiuo metu svetainėje yra šių produktų kategorijos: Skaityti toliau „Kaip vykdoma energetiškai efektyviausių gaminių atranka?“

Posted in Švietėjiška informacija

Vaikui sunku išmokti skaityti?

Skaitymo sunkumai, kaip ir kiti mokymosi sutrikimai, pastebimi, kai pradedama mokytis mokykloje, nes vaikas nesusieja dažniausių raidžių su garsu, neperskaito paprastų sakinių, mato skirtingas raides. Gali būti, kad viso to priežastis yra – disleksija.

Disleksija yra vienas iš mokymosi sutrikimų. Bendriausia prasme disleksiją galime apibūdinti kaip sunkų mokymąsi skaityti arba (jau vėlesniame amžiuje) kaip nepakankamus skaitymo gebėjimus. Sunkus mokymosi skaityti procesas pasireiškia tuo, kad vaikas sunkiai atpažįsta raides, sunkiai susieja raidę su garsu, sunkiai dėlioja raides į skiemenis, paskui – skiemenis į žodžius, žodžius – į sakinius, sakinius – į paragrafus ir vis stokoja skaitomo teksto supratimo.

Vėliau, jau pramokus, disleksiją turinčių asmenų skaitymas išlieka nepakankamai sklandus, yra netikslus, taigi skaitydamas žmogus netiksliai iškoduoja žodžius, kas irgi trukdo suvokti teksto prasmę. Be to, skaitoma lėtai, todėl tai sukelia nepasitenkinimą skaitymu, skaitant pavargstama ir skaitymas nebūna malonus procesas. Dėl lėto skaitymo mokykloje vaikai turi ir kitų mokymosi sunkumų, jie nespėja kartu su visa klase įsisavinti medžiagos. (Parengta pagal http://www.lrt.lt/naujienos/kalba_vilnius)

Filme „Lyg žvaigždutės žemėje“ (Like Stars on Earth) yra pasakojama apie berniuką, kuris turėjo būtent šį sutrikimą ir kaip jam pavyko tai įveikti.

Taip pat šį filmą galime rekomenduoti visiems tėvams, kurie augina vaikus, turinčius emocinių ar mokymosi sutrikimų, bei tiems, kurių vaikai yra kitokie nei dauguma.

Posted in Švietėjiška informacija

Energiją taupančių prietaisų interneto svetainė padeda sutaupyti

Interneto svetainėje ecotopten.lt pateikiami šalies rinkoje esantys efektyviausiai energiją naudojantys prietaisai. Šis Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos vykdomas mūsų šalyje ir šešiolikoje ES šalių vykstantis europinis projektas Topten, padedantis daugeliui vartotojų, įsigyjančių įvairius buitinius prietaisus, sutaupyti elektros energijos ir vandens, vyksta jau eilę metų ir vis labiau tampa patrauklus.  Topten projektas atkreipia visų vartotojų dėmesį į tai, reikia vertinti ne tik prietaiso techninius parametrus jo skirtai funkcijai atlikti, bet ir nepamiršti apie tai, kiek vienas ar kitas prietaisas leidžia vartotojui sutaupyti mažiau išleidžiant pinigų naudojantis prietaisu kelerius metus. Jei tarkime žmogus nusipirko labai energetiškai efektyvų šaldytuvą` ir juo sėkmingai naudojasi 8-10 metų, būdamas efektyvus, prietaisas per šį laikotarpį vartotojui kainuoja tiek mažiau, kaip didelė dalis pačio prietaiso įsigijimo kainos. Mažiau sumokėdamas už elektros energiją, žmogus betarpiškai sutaupo savo pinigų naudodamasis efektyviai veikiančiu daiktu. Lyginant labai efektyvių ir mažai efektyvių prietaisų kainas galima pastebėti, kad efektyviausi prietaisai tik apie 20 procentų kainuoja daugiau nei neefektyvūs prietaisai, o dažnai ir nepastebimas ženklus kainų skirtumas, todėl verta ir apsimoka įsigyti efektyvesnį prietaisą ir sutaupyti mokant už elektros energiją. Projektas Topten atkreipia dėmesį į tai, kad rinkoje yra daug efektyvių ir energiją taupančių prietaisų. Kiekvienas mūsų, kuriam rūpi taip pat ir mūsų planetos ateitis, o ne vien tik asmeninė nauda, prieš įsigydami prietaisus, turėtume apsilankyti projekto Topten interneto svetainėje ecotopten.lt ir pasirinkti ten pateikiamus efektyviausius prietaisus.

Posted in Švietėjiška informacija

Rekomendacijos renkantis prietaisus

Elektros prietaisai, kurie ir naudoja elektros energiją, turi ES energijos etiketę. Produkto energijos efektyvumas yra klasifikuojamas ir turi lygius nuo A iki G, o nuo 2011 metų – nuo A+++ iki D. Etiketėje A (arba A+++) reiškia efektyviausią energijos naudojimą, o G (arba D) – neefektyvų energijos naudojimą.
Kartu su energijos efektyvumu etiketėse dažnai būna pateikiama ir papildoma informacija. Pavyzdžiui, šaldytuvų etiketėse būna pateikiamas triukšmo lygis, lempų etiketėse būna pateiktas šviesos srautas, skalbyklių etiketėse – gręžimo ir skalbimo efektyvumo klasės, televizorių – elektros energijos suvartojimas budėjimo režime ir t.t.
Energijos klasių etiketė padeda pirkėjui palyginti prietaisų energijos sunaudojimo efektyvumą.Tai ne tik pagalba vartotojams, bet ir kitiems rinkos dalyviams, kurie gamina prietaisus ar kontroliuoja jų apyvartos ypatumus.

class

Nuo 2011 m. įsigaliojo naujos energijos efektyvumo klasės:

Energijos klasė Energijos efektyvumo indeksas Naujas Energijos efektyvumo indeksas (nuo 2011 m.)
A+++ <22%
A++ <30% 22%-33%
A+ 30%-42% 33%-44%
A 42%-55% 44%-55%
B 55%-75% 55%-75%
C 75%-90% 75%-95%
D 90%-100% 95%-110%
E 100%-110% 110%-125%
F 110%-125% 125%-150%
G >125% >150%

Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos ekspertai pateikia efektyviausių rinkoje esančių gaminių sąrašus. Lietuvos rinka, lyginant su didžiausių Europos Sąjungos šalių rinkomis, nėra didelė, todėl ne visas analizuojamų gaminių grupes sudaro gaminių dešimtukai – mes pateikiame informaciją tik apie efektyviausius.

ecotopten.lt internetinio įrankio pagalba galite rūšiuoti (spausdami raudoną rodyklę prie kriterijaus pagal kurį norite grupuoti) ir sisteminti Jus labiausiai dominančius gaminius. Pasinaudodami „versija spausdinimui“ galite atsispausdinti efektyviausių gaminių sąrašus ir pasinaudoti jais, eidami rinktis gaminio prekybos centruose. ecotopten.lt (ankstesnis svetainės adresas top-10.lt) interneto svetainė taip pat turėtų būti įdomi ir verslininkams kaip dar viena nemokama reklamos platforma jų platinamoms prekėms, kurios atitinka energetiškai efektyviausiems prietaisams keliamus reikalavimus.

Buitinių prietaisų gyvavimo išlaidoms palyginti pasirinkome rekomenduojamą 10 metų naudojimosi jais terminą. Skirtingiems prietaisams, atsižvelgiant į jų naudojimo resursus, šis terminas gali būti ir kitoks.

Išlaidoms apskaičiuoti taikome 0,114 eur tarifą už kilovatvalandę, šalto vandens tiekimo ir nuotėkų tvarkymo paslaugos kaina už m3 – 1,71 eur.

Vidutinės rinkos kainos pateikiamos kaip kelių Lietuvoje veikiančių didžiausių platintojų pateikiamų gaminių kainų vidurkį. Visos rinkos kainos pateikiamos įskaičiuojant 21% PVM mokestį, bei neatsižvelgiant į pardavėjų taikomas nuolaidas ir vykdomas akcijas.

Skaitmeninės televizijos priedėliai

Skaitmeninės televizijos priedėliai sunaudoja iki 1 W budėjimo rėžime ir apie 10 W veikiant, metinis elektros energijos suvartojimas siekia 70kWh – t.y. apie pusė efektyvaus televizoriaus elektros energijos metinio suvartojimo. Energijos švaistymo galima išvengti renkantis televizorius su integruotais siųstuvais, kuriems papildoma elektros energija nėra reikalinga. Dauguma šiuo metu rinkoje esančių televizorių jau turi skaitmeninės televizijos imtuvus.

Elektros lemputės

Etiketė nurodo lempučių vartojamos energijos klasę, kuri parodo, kiek lemputė sunaudoja elektros energijos, kad išgautų tą patį šviesos srautą (šviesos ryškumą), kuris užrašomas liumenais.

Klasės A++ ir A+ Lempos yra pačios efektyviausio tipo ir jos sunaudoja 90% mažiau nei standartinės šviesos lempos.
Klasė D Dažniausiai į šią kategoriją įeina halogeninės lempos.
A B C D E
20-50% 50-75% 75-90% 90-100% 100-110%

Įvairių konstrukcijų lempučių galios ir skleidžiamos šviesos ryškumo palyginimas

Kaitrinė Liuminescencinė LED (šviestukai) Ryškumas (liumenai)
40 8 – 12 6 – 9 400 – 500
60 13 – 18 8 – 12,5 650 – 900
75-100 18 – 22 13 + 1110 – 1750
100 23 – 30 16 – 20 1800 +
150 30 – 55 25 – 28 2780

Skaityti toliau „Rekomendacijos renkantis prietaisus“

Posted in Laisvalaikis Švietėjiška informacija Ūkio darbai Verta žinoti šeimininkėms

Facebook’o virusai. Kaip juos pašalinti?

facebookFacebook virusas yra pavojingas kompiuterinis parazitas, kuris užkrečia sistemas per šį socialinį tinklą. Kai tik jis patenka į sistemos vidų, jis yra naudojamas ne tik perimti aukos ‘Facebook’ paskyrą, bet ir pasisavinti šio asmens svarbią informacija, tokią kaip prisijungimo duomenys, bankinė informacija ir pan. Taigi, jei norite apsaugoti savo asmeninę informaciją nuo kompiuterių nusikaltėlių, turėtumėte kuo skubiau pakeisti savo Facebook paskyros slaptažodį ir taip pat praskenuoti sistemą su atnaujinta anti-malware programa. Facebook virusas yra destruktyvi programa, skirta kenkėjiškiems tikslams. Jei norite žinoti, kaip jis gali infekuoti sistemą, skaitykite toliau…

Skaityti toliau „Facebook’o virusai. Kaip juos pašalinti?“

Posted in Daržininkystė Švietėjiška informacija

Nuodingi augalai

pakalnutesLietuvos miškuose yra daug augalų, kuriuos sumaišius su vaistažolėmis, galima taip apsinuodyti, kad be ligoninės nepavyks išsiversti. O alergišką žmogų nuo augalo kilusi alerginė reakcija gali pražudyti vos per keliolika minučių. Visgi net ir netinkamai panaudojus daržo gėrybes galima rimtai susirgti. Žolininkai perspėja, kad išgėrus bulvių lapų nuoviro galima ir išprotėti. Skaityti toliau „Nuodingi augalai“

Posted in kepiniai Pyragai Švietėjiška informacija Ūkio darbai Valgiai

Valgomuosius ledus lietuviai gaminosi net iki krikščionybės krikšto

Lietuvos kulinarijos paveldas

 (Ypatingų patiekalų receptus rasite antrojoje straipsnio dalyje)

naminiai ledai

Teigti, kad valgomieji ledai senovės Lietuvoje buvo vien tik diduomenės ar turtingųjų išskirtinis gardėsis, būtų neteisinga. Žemieji luomai – valstiečiai, o vėliau, susiformavus miestams, ir miestelėnai taip pat nuo senų senovės mokėjo gamintis gal kitokius, bet artimus valgomiesiems ledams valgius. Bene populiariausias valgis buvo sušaldyta pertrinta varškė su medumi ir tekšėmis „Krikšto boba“, valgoma per sarmatišką Kumeliuko šventę (kai kuriose Lietuvos vietose ta diena dar būdavo vadinama „Kumeliuko krikštynomis“), kuri būdavo švenčiama per pirmąją mėnulio delčią po žiemos saulėgrąžos. Skaityti toliau „Valgomuosius ledus lietuviai gaminosi net iki krikščionybės krikšto“