Piešimo pamokos patiems mažiausiesiems

vaikai_piesia_0571Sakoma, kad vaiko negalima mokyti piešti. Ir vis dėlto stebėti ir šiek tiek vadovauti jo pirmosioms piešimo pamokoms būtina.
Nes
ąmoningai pabraukyti rašikliu po lapą gali jau vos metukų sulaukęs kūdikis. Tuo tarpu sąmoningų piešimo pamokėlių metas ateina mažyliui sulaukus 1,5-2 metų. Tad jei norite savo atžalą kuo anksčiau supažindinti su meno paslaptimis ir kūrybiniu polėkiu – svarbu žinoti, nuo ko pradėti. Be to, būtina atsižvelgti į vaiko raidos ypatumus bei motorinius gebėjimus.

Pirmuosius keletą mėnesių piešimo pamokų užduotis – išugdyti natūralius piešiamuosius judesius. Tik kai ranka sutvirtės, mažylis galės patogiai joje laikyti pieštuką, sąmoningai atkartoti anksčiau darytus judesius, bus galima pasirūpinti ir vaizduojamaisiais objektais.

Atspaudai. Būtent nuo jų rekomenduojama pradėti piešimą teptuku ir dažais. Į dažus pamirkytas teptukas prispaudžiamas prie lapo, kad gautųsi atspaudas – taip ant lapo gali išsiskleisti lapelis, liepsnelė, snaigė, gėlytė ir pan.

Kad procesas lavintų ne tik piešimo judesius, bet ir vaiko kalbą, fantaziją bei mąstymą – būtinai pakomentuokite jo piešinius, pamokykite piešinėlius sieti su jūsų aplinkoje esančiais objektais. Pavyzdžiui, jūs nupiešiate ant popieriaus apskritimą („lėkštė”), o mažylis teptuku pritaškuoja jį „uogų”. Taip galima numarginti picą, lėlės suknelę, medžio lapelius.

Užduotis bus dar įdomesnė kai vaikui leisite teptuku marginti jau iškirptas formas: uždegti šviesių dažų langelius ant namelio, iškirpto iš tamsaus popie­riaus, ar sudėlioti juodus taškelius ant raudonos boružėlės.

Linijos. Išmokus teptuku dėlioti atspaudus – metas linijoms. Tai – šalikėliai, takeliai, pieštukai, smilgos ir kt.

Kai tiesios linijos bus nesunkiai įveiktos – ateis metas banguotoms. Kas tai? Jūra, upeliukas, dūmai iš kamino. Tai, ką vaikas yra matęs, ką galite jam priminti, parodyti.

Apskritimas. Po banguotų linijų mažylis bus pasirengęs nupiešti ir pirmuosius savo apskritimus, atversiančius visai naują vaizduojamųjų objektų erą. Juk tai – ir saulytė, ir obuoliukas, ir netgi žmogeliuko galva.

Išmokęs apjungti šiuos 3 skirtingus piešimo judesius, vaikas pagaliau įžengs į tikrų tikriausią fantazijų ir kūrybos pasaulį.

Kaip piešti drauge?

Patiems mažiausiesiems iki visiškai savarankiško piešimo proceso dar labai toli.Taigi prireiks ir aktyvaus suaugusiojo dalyvavimo.

Paimkite vaiko ranką ir nupieškite su juo. Psichologai tokį piešimo būdą vadina pasyviuoju. Vaikas piešia ne pats, jo rankutę valdo suaugusiojo ranka. Tai – naudinga mokantis, kol mažylis dar nelabai jaučia, kaip reikia atlikti piešiamuosius judesius. Po keleto tokių pamokų jis įgus ir pats savarankiškai atkartoti tai, ko buvo mokomas.

Vos pradėjus piešti vaikui svarbiau pats piešimo judesys ir galimybė neatpažįstamai pakeisti tuščią lapą, pernelyg didelė spalvų įvairovė tik trukdys jam susikaupti. Todėl pirmosioms pamokoms rinkitės 1 ar 2 spalvas. Nieko baisaus, jei ir žolytė, ir saulytė, ir namelis bus raudoni. Tik išmokus laisvai manipuliuoti viena ar keliomis spalvomis palengva didinkite paletę.

Pirmiesiems užsiėmimams tinkamiausi dažai – guašas. Bus patogiau, jei sudrėkinsite ne visą spalvos flakonėlį, o pakabinusi nedidelį kiekį reikiamos spalvos dažų sumaišysite su lašeliu vandens atskirame nedideliame indelyje. Guašas – neperregimi dažai, taigi jais lengvai nuspalvinsite net ir tamsių spalvų popierių.

Nuo pat pirmųjų pamokų parodykite vaikui, kaip po piešimo sutvarkoma darbo vieta: nuvalomas stalas, išplaunamas teptukas, dažų indeliai, padedamas išdžiūti piešinys.

Ir paskubėkite kuo greičiau namuose surengti mažojo dailininko darbų vernisažą!

Parengė Laura Barzdaitienė
Šaltinis
www.mama.lt

Autorius: Autorius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.