Posted in Iškyla gamtoje Sveikata

Jei įgėlė bitė

Vasarą neretai pasitaiko, kad įgelia bitė ar net keletas bičių. Įgėlus bitei, jos geluonis pasilieka žmogaus odoje ir ši bitė žūva. Skirtingai nei vapsva, bitė į odą įgelia tik vieną kartą. Priklausomai nuo žmogaus organizmo reakcijos į įgėlimą, įgėlimo vieta ir keletas centimetrų aplink ją daugiau ar mažiau sutinsta, arba kitiems sutinimo beveik nepastebime – tik įgėlimo vietoje oda parausta ir skauda.

Skaityti toliau „Jei įgėlė bitė”

Posted in Sveikata

Kaip mesti rūkyti

Tarptautinė kovos su vėžiu organizacija siūlo šitokį metodą:
1. Stenkitės surūkyti kuo mažiau cigarečių. Skaičiuokite, kiek kasdien surūkėte ir pasistenkite šiandien surūkyti viena cigarete mažiau negu vakar.
2. Užtraukite dūmą kuo rečiau ir kuo paviršutiniškiau.
3. Nerūkykite  nevalgę — juo labiau ryte, nes tabako dūmai, susimaišę su seilėmis, žaloja skrandžio gleivinę, o patekę į žar­nyną, tuojau pat įsigeria į kraują. Nerūkykite ir valgydami, ger­dami.
4.Užtraukę dūmą,  nelaikykite cigaretes burnoje.
5. Kuo ilgiau nerūkykite po sunkaus fizinio darbo, ypač dirb­dami.
6. Jei vis tiek rūkote, tai rūkykite cigaretes tik tas, kur kuriose yra mažiau nikotino ir dervų.
7. Nesurūkykite visos cigaretės. Likus trečdaliui, išmeskite ją, nes kaip tik šioje dalyje susikaupia daugiausia koncerogenų ir nikotino. Geriausia išmesti cigaretę du tris kartus užtraukus dūmą.
8.Nerūkykite eidami, ypač lipdami laiptais arba kopdami į kal­ną, nes tuo metu labai intensyviai kvėpuojama, ir koncerogenai patenka į tolimiausius plaučių kampelius.
9.Kartkartėmis nerūkykite! Pasakykite sau: „Nerūkysiu  iki pirmadienio, šį mėnesį arba iki Naujųjų metų".
10. Jei nelabai norite rūkyti ir galite pakentėti, pakentėkite ir nerūkykite.
Griežtai laikantis šių rekomendacijų, galima pamažu visiškai mesti rūkyti.

Posted in Automobiliai Ūkio darbai

Kaip atsukti užrūdijusį varžtą

Surūdijusiems varžtams atsukti yra įvairių priemonių, kurias galima nusipirkti daugelyje parduotuvių. Taip pat šios priemonės nėra ir labai pigios. Bet būna taip, kad parduotuvė toli arba nėra kuo nuvažiuoti iki jos.
Tada galima pasinaudoti benzinu, dyzelinu arba dar geriau žibalu.

Praktika rodo, kad žibalas gana gerai prasiskverbia pro rūdis ir padeda atsukti surūdijusius varžtus. Bet žibalas ne visada yra po ranka, nes žibalinių lempų jau seniai niekas nebenaudoja. Dyzelino arba benzino galima rasti automobilio bake ir pasinaudoti varžtų atsukimo palengvinimui. 

Skaityti toliau „Kaip atsukti užrūdijusį varžtą”

Posted in Papuošalai

Jei pajuodo sidabriniai papuošalai ar stalo įrankiai

Sidabriniai  papuošalai visada buvo ir yra madingi. Sidabrinius (dažniausiai tik pasidabruotus) stalo įrankius taip pat daug kas mėgsta naudoti. Bet  ilgainiui visi jie ptamsėja.

Skaityti toliau „Jei pajuodo sidabriniai papuošalai ar stalo įrankiai”

Posted in Papuošalai

Kad aukso papuošalai blizgėtų

Patamsėję auksiniai dirbiniai vėl blizgės, kai patamsėjusias vietas nutrinsite acte sumirkytu medžiagos gabalėliu. Patamsėjusį auksuotų gaminių paviršių galima atnaujinti atsargiai trinant šluoste, suvilgyta šiuo mišiniui: šaukštas 8% natrio hipochlorito tirpalo (skalbiklio „Belizna" tipo arba baliklis ACE ir panašūs, kuriuose yra chloro) ir kiaušinio baltymas. Auksinis žiedas: arba auksiniai auskarai labiau blizgės, kai juos palaikysite pasaldintame vandenyje.

Posted in Papuošalai

Jeigu auksiniai papuošalai apsitrynė ir neblizga

Jeigu auksiniai papuošalai su brangakmenio akutėmis ar be jų apsitrynė ir neblizga, nuplaukite juos vandenyje su amoniaku (6 lašai amoniako stik­linei vandens), po to perplaukite švariu vandeniu ir nušluostykite flanelinio audinio skiaute.

Posted in Drabužių priežiūra

Jei užtrauktukas sunkiai traukinėjasi

Jeigu plastikinis ar metalinis užtrauktukas ėmė sunkiai traukinėtis, nu­valykite užtrauktuką drabužių šepečiu ir patrinkite stearino (parafino) žvake, vašku arba patepkite vazelinu. Užtrauktuko amžių prailginsite,  jei audinio juosteles plonu sluoksniu patepsite gumos ar kitais elastingais klijais.

Taip pat užtrauktukas gali sunkiai slankioti jei yra daug susidėvėjęs žiogelis ir jame stringa dantukai.Tokiu atveju pakeisti užtrauktuko žiogelį kitu, kurį galima  perdėti iš kito tokio paties užtrauktuko.

Posted in Drabužių priežiūra Valymas

Kaip atnaujinti tamsios odos gaminius

Tamsios odos rankinukas ar koks nors odinis rūbas blizgės, jei jį nuvalysite vatos tam­ponu, sudrėkintu citrinos sultimis. Tamsios odos dirbinius galima nublizginti kavos tirščiais: vieną arba du šaukštelius sudrėkintų kavos tirščių suvyniokite į vilnonę arba flanelinę skiautelę ir energingai trinkite rankinuką (batelius, portfelį ar kitokį daiktą). Oda pradės blizgėti, kaip nauja.
Taip pat galima atnaujinti ir odinius paltus, odines kelnes, odines skrybėles, odinius diržus ir kitus tamsios ir storesnės odos gaminius.

Posted in Valymas

Kaip išvalyti ir atnaujinti odinį rankinuką

Odinio rankinuko dėmes išvalysite įtrynusios jį mišiniu, susi­dedančiu iš acto ir vandens lygiomis dalimis. Be to, odinį ran­kinuką galite atnaujinti, ir šitaip: atsargiai nuplaukite jį šiltu vandeniu, kuriame įpilta truputėlis amoniako. Paskui išdžiovinkite ir valykite šluoste, sudrėkinta ricinos aliejuje.
Odinį rankinuką (ar kitą odinį gaminį) patrinkite apelsino arba citrinos žievele ir nublizginkite flanelinio audinio skiautele. Jis įgaus pir­mykšte išvaizdą – atrodys, kaip naujas.

Posted in Skalbimas

Kaip valyti zomšines pirštines

Jeigu norite išvalyti susitepusias zomšines pirštines, tai užsi­maukite jas ant rankos ir nuplaukite drungnu muiluotu vandeniu (nuo karšto vandens oda susitraukia, sukietėja ir praranda spal­vą). Labai nešvarias vietas patrinkite šepetėliu, nuspaustas suvy­niokite į rankšluostį ir, rūpestingai sudėjusios, išdžiovinkite.

Skaityti toliau „Kaip valyti zomšines pirštines”