Posted in Sveikata Vaistažolės

Balinio ajero šaknis (Acorus calamus)

Liaudies medicinoje ajeras svarbus vaistas gydant vandenige. vaikų rachitą ir išgąstį. Vartojamas nuo kosulio, sutrikus virškinimui, tulžies ir inkstų ligoms gydyti. Šaknis kramtydavo užkimus, balso stygoms sustiprinti. Ajero sultys vartojamos regėjimui, atminčiai gerinti, taip pat norint mesti rūkyti (kyla noras vemti). Ajero šaknų nuoviru plaunamos pūlingos žaizdos, opos. Labai tinka aromatingoms vonioms, po kurių atsigauna organizmas, pagerėja miegas. Continue reading „Balinio ajero šaknis (Acorus calamus)”

Posted in Gėrimai Sveikata Vaistažolės

Gydo paprastoji spanguolė (Oxycoccus palustris)

Spanguolės pasižymi kraują stabdančiomis, uždegimą slopinančiomis, skorbutą gydančiomis ir kitomis savybėmis. Jų sultys tinka ligoniu troškuliui malšinti, tonizuoja organizmą, didina darbingumą, gerina apetitą ir virškinimą, padeda sumažėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, sergant hipertonija, stimuliuoja kasos sekreciją. Iš šviežiu uogų gaminami ekstraktai – jie vartojami sergančiųjų apetitui žadinti, nuo hipo- ir avitaminozių, sustiprina antibiotikų veikimą ir švelnina jų vartojimo pasekmes; persisaldžius, nuovargiui sumažinti vartojami tonizuojamieji gėrimai. Sultimis gydomos pūlingos žaizdos sergant mastitais, iškilus votims, nudeginus odą. Continue reading „Gydo paprastoji spanguolė (Oxycoccus palustris)”

Posted in Sveikata Vaistažolės

Geltonžiedis barkūnas (Meluotus offlcinalis’)

 

Vaistams vartojama žolė, kuri yra malonaus kvapo, nes joje yra kvapaus kumarino, eterinio aliejaus, organinių rūgščių ir kt.

Jo preparatai vartojami raminamiesiems kompresams gaminti. Jie slopina centrinę nervų sistemą, veikia narkotizuoančiai. Žolės nuoviru gydomos votys, furunkulai, sumušimai, ausų uždegimas. Sudžiovintos žiedų ir lapų arbata vartojama nuo migrenos. Continue reading „Geltonžiedis barkūnas (Meluotus offlcinalis’)”

Posted in Grožis Kūno priežiūra Sveikata Vaistažolės

Augalų sultys atjaunina veido odą

Profesorė Eugenija Šimkūnaitė siūlė tokj veido odos atjauninimo būdą.

* Imti žalių vaistinės taukės (Symphytum officinalis) lapu ir stiebų ir gerai sutrinti. Žinoma, prieš tai lapai ir stie­beliai turi būti švariai nuplauti virintu vandeniu. Gauta košele užtepti gerai nuplautą veidą ir palaikyti apie va­landą. Po to švariai nuplauti. Po poros dienų vėl pakar­toti ir taip daryti 5-6 kartus. O Dar paprasčiau supjaustyti plačiomis skiltelėmis agurką ir dėti ant veido. Continue reading „Augalų sultys atjaunina veido odą”

Posted in Sveikata Vaistažolės

Gydo didysis debesylas

(Inula helenium). Paplitęs visame pasaulyje augalas. Yra apie 150 rūšių. Lietuvoje savaime neauga. Auginamas darželiuose, gėly­nuose. Lietuvoje upių pakrantėse auga pakrantinis (Inula britannica] ir gluosnialapis (Inula salicina] debesylas.

Vaistams vartojami šakniastiebiai su šaknimis. Jie ka­sami rudenį ar anksti pavasarį. Šakniastiebiuose yra eteri­nio aliejaus, alkaloidu, gleivių, saponinų ir kt.

Continue reading „Gydo didysis debesylas”

Posted in Patarimai lieknėjantiems Sveikata Vaistažolės

Lauro lapai – ne tik sriubai

Lauro lapų nuoviras mažina apetitą ir svorį, taip pat cukraus kiekį kraujyje sergant diabetu. Toks nuoviras – populiari priemonė ir sąnarių ligoms gydyti.

10 g lauro lapų užpilama 150 ml verdančio vandens ir 3 minutes verdama ant mažos ugnies. Tuomet reikia palaukti kol nuoviras atvės, ir jį išgerti 30 minučių prieš valgį, arba ne anksčiau kaip valandą po valgio. Gydymo trukmė – 2 svaitės (3 dienas geriama nuoviro, padaroma 4 dienų pertrauka ir vėl geriama 3 dienas). Kursą galima kartoti po pusės metų. Gydantis būtina maitintis vegetarišku maistu ir visiškai atsisakyti alkoholio. Continue reading „Lauro lapai – ne tik sriubai”

Posted in Sveikata Vaistažolės Verta žinoti šeimininkėms

Pėdų nuospaudos ir pūslės

Sakoma kad nuospaudų skausmas būna stipresnis net už danties skausmą. Čia ir vėl neapsieiname be vaistinių ir kitų augalų.

X Jei batai pritrynė vandeningą pūslę, tuojau panaudokite dilgėliu lapų vonią. Tinka ir žali, ir džiovinti lapai.Sakoma kad nuospaudų skausmas būna stipresnis net už danties skausmą. Čia ir vėl neapsieiname be vaistinių ir kitų augalų.

X Jei pūslė pratrūko ir prasidėjo uždegiminis procesas, padės stiprios ramunėlių, medetkų ar gysločių voneles.

X Ant skausmingų nuospaudų labai gerai uždėti gysločio lapų. Gysločio lapai labai švariai nuplaunami, sutrinami, kad pradėtų sunktis sultys, ir dedami ant nuospaudų. Po poros valandų pakeičiami.

X Galima ant nuospaudų uždėti žalių bulvių košelės ir aprišti. Po 2 val. košelę pakeisti.

Taip gydėsi mūsų senoliai, tačiau ir dabar šie gydymo būdai neprarado savo vertės.

Būkite sveiki! 

Posted in Arbatos Kūno priežiūra Sveikata Vaistažolės Verta žinoti šeimininkėms

Vaistinė ramunėlė – žinomiausias vaistinis augalas

Vaistinė ramunė (Matricaria chamomillae) – vienas iš geriausiai žinomų ir daž­niausiai vartojamų vaistinių augalų. Ramunių žiedynus vartojo senovės Graikijos ir Romos gydytojai, antikos moks­lininkai ir gydytojai Hipokratas ir Dioskoridas jais gydė ke­penų, inkstų, šlapimo pūslės ligas, malšino galvos skausmą. Ramunių veikliosios medžiagos slopina uždegimus, skatina prakaitavimą, pasižymi antiseptiniu veikimu. Continue reading „Vaistinė ramunėlė – žinomiausias vaistinis augalas”

Posted in Gėrimai Sveikata Vaistažolės

Gydančios trauktinės

Senoviniai trauktinių receptai.

Norint pagaminti „aptiekoriška” vadinamą degtinę, reikėjo turėti: pelynų ir puplaiškių po saują, imbiero ir ajero po nykštį, ąžuolo žievės pusę sprindžio, pusės apelsino luobą, levandos ar gailio lapų žiupsnį, karčiojo migdolo branduolių porą ar slyvos – keturis branduolius, šventagaršvės grūstų šaknų šaukštelį, stiklinę cukraus, penkiomis stiklinėmis degtinės užpildavo. Continue reading „Gydančios trauktinės”

Posted in Arbatos Gėrimai Sveikata Vaistažolės

Arbatos teikiama nauda

„Arbata atgaivina kūną, sutvirtina dvasią, suminkština širdį, prabudina mintį, išvaro tingumą”, – sakė garsusis Vidurinės Azijos gydytojas Avicena (X-XI a.). Dar gerokai anksčiau už jį žmonės jau žinojo, kad arbata tonizuoja, malšina troškulį ir alkio jausmą, kad ji labai naudinga žmonėms, dirbantiems įtemptą, sunkų darbą. Continue reading „Arbatos teikiama nauda”