Posted in Daržininkystė Gėlės

Kada tabakas naudingas

Yra atvejų, kai tabakas nekenkia sveikatai, netgi atvirkščiai – padeda: jei prieš sodų žydėjimą ir po jo apipurkšime jaunus lapelius tabako užpilu, tai išvengsime chemikalų. Užpilo paruošimo būdas: 400 g tabako užpilame 10 l karšto vandens, palaikome dvi paras, perkošiame ir pridedame 40 g sutarkuoto ūkinio muilo.

Užpilą galima pagaminti ir iš česnako: susmulkiname 180-200 g česnako skiltelių, išspaudžiame sultis, išspaudas užpilame 10 l vandens. Leidžiame nusistovėti, po to perkošiame ir tuomet įmaišome česnako sultis.

Šie žmogui nekenksmingi užpilai yra mirtini amarui, blakutėms, smulkiems vikšrams.

Dar viena puiki liaudiška sodų apsaugos priemonė – medžio pelenai. Juos barstome tarpvagiuose, pakasame vaismedžių pomedžiuose, ruošiame užpilus laistymui.

Posted in Buitis Gėlės Namų jaukumui

Gėlės puikiai tinkančios į tamsų kampą

Kiekvienuose namuose norisi žalumos. Dažnas komponuoja gėles ant palangės ar netoli šviesos šaltinio. Tačiau ką daryti jei norėtumėte pagyvinti buto dalį toliau nuo lango? Kokias gėles rinktis ir kaip jas prižiūrėti, kad žaluma džiugintų visus metus? Štai jums trys gėlių idėjos namams: Skaityti toliau „Gėlės puikiai tinkančios į tamsų kampą“

Posted in Daržininkystė Gėlės Grožis Sveikata Vaistažolės

Vaistinė medetka

 

medetkaAstrinių šeimos, medetkų genties augalas geltonais arba oranžiniais žiedynais. Savaime Lietuvoje neauga, auginamos darželiuose, gėlynuose, nors kartą pasodintos ar pasėtos, kitais metais pasisės pačios. Neretai sulaukėja ir auga šiukšlynuose, pakelėse, komposto krūvose.

Skaityti toliau „Vaistinė medetka“

Posted in Gėlės Gėlininkystė

Orchidėjų šaknys

orchidėjų šaknysDauguma atogrąžų epifitinių orchidėjų turi trejopas šaknis: orines (styrančias ore), „normalias“ – esančias substrate ir nediferencijuotas. Jaunos šaknys ką tik išaugusios dar nėra „orinės“. Taip pat jau diferencijuotos orinės šaknies galas dar nėra „orinis“ – jis dar nediferencijuotas ir pasiekęs substratą gali pakisti ir tapti „normalia“ šaknimi.
Skirtumas tarp orinių ir neorinių šaknų – specialus negyvų, tuščiavidurių ląstelių daugiasluoksnis šaknies apvalkalas (vadinamas „velamenu“, kuris sugeba labai greitai absorbuoti drėgmę iš aplinkos, todėl tikroji šaknis, esanti viduje, neišdžiūva. Substrate esančios šaknys tokio sluoksnio neturi – jos turi siurbiamuosius plaukelius (ar kitokius prisitaikymus).
Substrate esančios šaknys, patekusios į orą, gali patapti „orinėmis“, tačiau jau diferencijuotos, su gerai išvystytu velamenu orinės šaknys negali pakisti į „normalias“. Tokios šaknys, pasodintos į substratą supūva, nes velamenas (tas „kempininis“ sluoksnis) nuolat aktyviai iš substrato siurbia drėgmę ir nuolat būna šlapias (kaip žinia – daugumos epifitinių orchidėjų šaknys nemėgsta nuolatinio užmirkimo). Diferencijacija (arba velameno formavimąsis) aktyviai vyksta tada, kai dažnai kaitaliojasi sausi ir drėgni periodai – pvz., kai ore esanti šaknis dažnai purškiama ir greitai nudžiūva. Jei šaknis nepurškiama, neturi kontakto su drėgme – ji NEKINTA ir lieka nediferencijuota. Tokias šaknis drąsiai galima SODINTI gilyn į substratą.
Nediferencijuota šaknis nuo tikros orinės pas hibridinius falenopsius skiriasi spalva – orinės šaknies apvalkalas yra pilkas ir storas, nepermatomas, užpurškus patamsėja, bet matosi, kad tų negyvų ląstelių sluoksnis yra storas. O tų „neapsisprendusių“ šaknų velamenas dar būna labai plonas, toks sidabriškas, beveik persimato, užpurškus tokia šaknis pažaliuoja, viduje aiškiai matomas gyvų ląstelių sluoksnis.
Skaityti toliau „Orchidėjų šaknys“

Posted in Arbatos Daržininkystė Gėlės Gėlininkystė Sveikata Uncategorized Verta žinoti šeimininkėms

Iš liaudies išminties lobyno

serenciaiSerenčiai

Serenčiai skatina šlapimo išsiskyrimą, prakaitavimą bei naikina žarnyno parazitus.

Serenčiai pasižymi priešuždegiminėmis , prieš grybelinėmis savybėmis.
Vieną valgomąjį šaukštą sausų serenčių žiedynų užpilkite stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti 2 valandas, po to antpilą nukoškite.
Sergantiems peršalimo ligomis šio antpilo patariama gerti po 2 valgomuosius šaukštus 3 ar 4 kartus per dieną. Šis antpilas taip pat skatina šlapimo išsiskyrimą. Skaityti toliau „Iš liaudies išminties lobyno“

Posted in Gėlės

Skinant gėles

Gėles skinkite anksti rytą arba vakare (saulei nusileidus), pjaukite aštriu peiliu. Nekirpkite žirklėmis, nes jos traiško gėlių stiebe­lius. Chrizantemas ne pjaukite, o laužkite.
Jurginus, ir ciklamenus pjaukite tik tada, kai jų žiedai jau vi­siškai išsiskleidę.
Jeigu gėles nusipirkote parduotuvėje arba atsivežėte iš už­miesčio, tai būtinai stiebus panardinkite į vandenį ir nupjaukite įstrižai keliais centimetrais aukščiau senojo pjūvio. 
Prieš formuodami puokštę, gėles bent porą valandų (geriausia per naktį) palaikykite vėsioje vietoje įmerkę iki trečdalio stiebo į vandenį.